Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

V únoru za kamny, v březnu také…

A co v dubnu? To také. Je třeba si uvědomit, že v našich zeměpisných šířkách je to na pobývání za kamny celý půlrok! Že ne? Tak si to spočítejme, od listopadu do dubna! A to jen když se spolehneme, že říjen je ještě teplý a v květnu nepřijdou tzv. ledoví muži, tj. Pankrác, Servác a Bonifác.

V posledních letech se, pravda, konají jistá klimatická překvapení, kdy například letos už od počátku ledna leccos kvete, třeba i v závětří forsythie. I ptáci se už ozývají skoro jarně. Nicméně na tom, že stále platí členění roku na jaro, léto, podzim a zimu se nic nemění. Jen je třeba počítat s jistou nevyzpytatelností počasí. Zejména majitel zahrady by se neměl nechat zmást prosluněnými dny, aby náhodou nezačal už koncem února uvažovat o vysazování mladých sazenic do záhonů. Na to je čas do května po „zmrzlých“. A pokud to během pěkného dne nevydrží, a vystrčí rostliny v truhlíkách či květnících na balkon či terasu, na noc by je měl rozhodně buď přikrývat fólií anebo je raději ještě schovávat dovnitř.

V tomto ročním období, kdy se snad zima asi už neprojeví v plné síle, je čas prořezat ovocné stromy. Je dobré tyto úkony podnikat za sucha a to ze dvou důvodů. Při lezení po stromě či po žebříku se hned tak neuklouzne a pak také proto, že suché rány po řezu se lépe ošetří ochranným voskem. Je také dobré uvažovat o postřiku proti škůdcům. V únoru je na takovouto činnost nejvyšší čas.

Autor: Josef Duben

Skrýt