Tedy nepospíchat s řezem ovocných stromů. Ještě celý únor může být pěkně mrazivý. Ale není špatné se už teď připravit na prořezávání a úpravy habitu stromů a keřů. Holé koruny dovolují prohlédnout všechny větve a rozpoznat ty suché či odumírající. A dost se mi osvědčilo si označit všechny určené k ušmiknutí. Ušetří to pak nějaký ten čas. A než se pak na konci února do řezání pustíme, je dobré mít připravenou naostřenou pilu (do motorové či elektrické dokoupit olej), nabroušené nůžky, štěpařský vosk či balzám na větší řezy, no a také pořádné pevné rukavice.
Je také dobré zkontrolovat, zda se u keřů neobnažují kořeny, na to trpívají zejména rybízy, a ty je dobré přihrnout. A při nedostatku vláhy rozhodně zalít. Obnažené kořeny snáze vysychají. A že mráz vysušuje, dobře ví každý, kdo v zimě suší prádlo na zahradě.
Nu a ptactvo také ještě pořád potřebuje přikrmovat. Slunečnice, směs semen, lojové koule, nebo jen tak lůj v síťce, to všechno zpěvní ptáci ocení a v době vegetace se odvděčí nejen zpěvem, ale i sběrem nepříjemného hmyzu. No a pro přikrmování vodních ptáků je nejlepší pořídit speciální směsi, nebo jim nakrájet kousek salátu či jiné zeleniny, suché pečivo jim neprospívá, ba spíše škodí.
Autor: Josef Duben