zimní řez stromů
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Únor je předzvěstí jara

 

Zatím je třeba počítat s teplotami kolem nuly, spíš pod nulou, i se sněhovou nadílkou, ale přesto už je čas pomýšlet na jaro. A to znamená plánovat jarní či předjarní řez stromů. A než se člověk pustí do korun, je nutná příprava.

Je na místě jednak uvažovat, co uříznout, co ustřihnout, k tomu se hodí pěkné slunečné poledne, v klidu se rozhlížet, a případně si plánované zásahy namalovat. A za druhé promyslet, co bude potřeba. Čili prohlédnout nůžky a pilky, žebříky a rukavice. A také balzám nebo vhodný nátěr, třeba latex, na řezy. Někdo může namítnout, že to je všechno přece samozřejmé, i já jsem o tom býval přesvědčen. Ale pak jsem před pár lety až při prořezávání jabloně zjistil, že náš dřevěný žebřík má nejlepší léta za sebou. Naštěstí jsem prošlápl hned druhý šprušlík, takže se to obešlo bez úrazu, jen s leknutím. Dnes mám hliníkové štafle s prodloužením, a to byla dobrá volba.

Takže už vyhlížím předjarní slunko, abych jarní řezání naplánoval. A plán prací si pilně zapíšu na kus papíru. Možná i na ten z loňska, kde zůstalo pár akcí neodškrtnutých.

Autor: Josef Duben

Skrýt