Dovede si někdo představit zahradu bez trávníku? Asi ne. Přece je třeba mít místo, kde se dá hrát s míčem, nebo spočinout na lehátku. I když nízký trávník od plotu k plotu doporučit zrovna nelze. V suchém létě trpí, a navíc zahrada moc vysychá. Je dobré mít prostor trochu členěný, a zastíněný vyššími stromy a keři.
Založit správně trávník, to je docela věda. Proto je dobré nahlédnout do odborné literatury. Já to jen stručně shrnu dle vlastních zkušeností. Chce to připravit plochu, urovnat ji, uválcovat, horní vrstvu by měla tvořit prosetá dostatečně humózní zemina, s příměsí písku, aby byla propustná, a tu potom uválcovat a osít semenem opět promíseným s pískem. Pak znovu uválcovat a zalévat a zalévat. Trávník se dá zakládat na jaře i na podzim. Na podzim bývá výhodou, že trávník stačí vzejít a nebývá problém s vlhkostí. I když v posledních letech se na to moc spoléhat nedá. Na jaře je třeba zalévat více a k pobíhání se trávník začne hodit až za pár měsíců.
Ale i trávník už zapojený je třeba sledovat a kultivovat. Na jaře vyhrabat, provzdušnit, a pak také vyplešatělá místa dosít. A včas také likvidovat plevely. Například mech, bodláky nebo kokošky, ty dovedou trávník úplně umořit. Lze využít nějaký dobrý prostředek proti plevelům. Existují šetrné prostředky, to ano, ale je nutné je aplikovat přímo na plevel a někdy opakovaně.
Autor: Josef Duben