ježatka kuří noha
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

TRÁVNÍK – PŘEŽIJE VŮBEC TA HORKA?

V posledních dnech, či snad už týdnech dostávají trávníky zabrat. Vody je málo, elektřina drahá, a tak se kropí i zalévá podstatně méně.

Na otevřených plochách se už objevují vypálená místa, která se nejspíš trochu spraví až po několika deštivých dnech. Teda až někdy přijdou.

Ale na některých místech se to přece jen zelená a jakási udatná stébla přečnívají okolní spáleninu. Ale není to žádná radost. Bývá to totiž ježatka kuří noha (Echinochloa crus-galli). A to je velice agresivní plevelná travina, který svými mocnějšími listy zakryje a zadusí okolní travní porosty.

Kde se ale ta ježatka vzala? Možností je několik – byla přivezena s novou zeminou, zejména z polí, a někdy dokonce mohou semena vynášet na povrch i žížaly.

Zbavit se ježatky není jednoduché, leda zkusit bodovou likvidaci totálním herbicidem. Ale především je třeba často sekat, aby nestačila vykvést a vytvořit semena. Ježatka totiž nesnáší mráz, ten rostliny ničí, jenže semena v půdě si bohužel klíčivost zachovávají, takže boj s ježatkou hned tak neskončí.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt