Nestrádá, ano, trávník zatím nestrádá, ale jen díky častým dešťům. Je však třeba si uvědomit, že může stačit čtrnáct horkých a suchých dní, a bude všechno jinak. Proto je nutno už nyní doporučovat travnaté plochy nevyholovat. Sekat na vyšší. My tedy letos sekáme „na pětku“, a možná by to šlo ještě výše.
Vyšší trávník je opravdu odolnější, trávy více odnožují a při hrách se hned tak nevydupe. A vyšší porost také v podstatě není třeba zalévat. Nicméně nechat ho přerůst, ani to není dobré, protože stébel pak mravenci využívají jako armaturu pro svá hliněná obydlí. A o mraveniště uprostřed trávníku, a tudíž o pár mravenců v nohavici, jakmile se člověk zastaví poblíž, asi málokdo stojí.
A když se mluví o trávníku, v poslední době se z mnoha stran doporučuje nechat aspoň místy trávník volně vyrůst a posekat až posléze, jako na sušení sena. Vznikne tak příhodné místečko lákající hmyz, motýly, brouky, včely samotářky, čmeláky. Pro toho, kdo nemá kosu a nechce sušit pro ovečky, to není tak snadné, ale osvědčilo se mi nechávat vyrůst a odkvést například trsy kopretin, které se tak nějak samy objevily a dále se šíří, na jaře trsy petrklíčů, nebo nyní houštíčko řebříčků. Trochu náročnější je rozpoznat polštáře mateřídoušky. Proto si do nich hned na jaře píchnu bambusové tyčky, a za takových čtrnáct dní se už dají snáze najít. A nyní již krásně kvetou.
Anebo je dobré v trávníku zřídit místa s trvalkami, dvouletkami či keříky, úmyslně se vyhýbám pojmu záhon, protože takovéto místo by záhon vůbec nemělo připomínat. Hodí se šalvěj, šanta kočičí, ozdobná tráva, pivoňky, které se po odkvětu zatáhnou, pupalka, keřík perovskie, a celá řada dalších.
Autor: Josef Duben