Známá lidová písnička trávník opěvuje, ale jen ten krásný, hebký a zelený. Letos máme více šancí ho mít také. Zima nebyla příliš krutá, ani sníh dlouho neležel, takže trávník nijak zásadně neutrpěl.
Mluvíme samozřejmě o trávníku, o který se pravidelně pečuje. Kdo žije v představě, že když trávu zasel, bude stačit ji občas posekat a občas zalít, a do roka bude mít skvělý pažit, tak ten se bohužel mýlí. Trávník dá práci, ale pokud dostává tu správnou péči, tak může být výsledek opravdu velmi potěšitelný.
Proč se ale trávníku tak věnovat? Především proto, že trávník je uměle vytvořená monokultura různých druhů trav, tedy něco nepřirozeného. Kromě toho, trávník roste na stále stejném místě, nedochází k žádoucímu střídání plodin, na které se tak dbá třeba při pěstování zeleniny. Navíc se po něm šlape a ještě se pořád seká. Ve volné přírodě by neměl šanci přežít. Okrasný trávník se prostě bez péče neobejde.
Na jaře potřebuje oživit, to znamená pořádně pohrabat železnými hráběmi, aby se odstranila stará tráva a popřípadě i mech. Na vylysalá místa v trávníku je třeba trávu dosít. Nejlépe se hodí směs travních semen určená na dosev. Ale především je nutné trávník v této době pohnojit, nejlépe speciálním organickým hnojivem. Ta se hodí pro všechny druhy rostlin, tedy i pro trávník.
Hnojivo se aplikuje přímo při výsevu, anebo při jarní péči o trávník. Azet Trávníkové hnojivo obsahuje všechny potřebné živiny, které se z něj uvolňují podle potřeby, ale navíc i spóry symbiotických hub, které podporují mykorhizu. Hnojivo se dá používat bez obav i tam, kde se pohybují děti a domácí zvířata.
Když se však zakládá nový trávník, je třeba si uvědomit, že má rád kyselejší půdu. Proto je dobré znát pH půdy. Hodnota pH je důležitý údaj, vypovídá o přítomnosti vápníku. Nejsnáze se dá tato hodnota zjistit ze vzorku půdy pomocí Půdního pH testu. Test je jednoduchý a zabere jen pár minut. Pokud má půda pH kolem hodnoty 6, tzn. neutrální, nebo snad i vyšší, bude ji třeba upravit, tj. zvýšit kyselost přidáním rašeliny nebo speciálního substrátu pro trávníky.
Základní pravidla pro výsev či dosévání trávníku:
- upravit půdu, uhrabat ji a udusat
- vybrat správnou travní směs
- před vysetím semena promíchat a lehce promísit s pískem
- vysetá semena lehce zasypat nebo zahrábnout do půdy
- uválcovat nebo alespoň trochu zadusat (třeba prknem)
- zalévat, tedy spíše jen zlehka kropit
Varování: Travní semena rychle ztrácejí klíčivost, takže se nedá spoléhat na zbytek z loňska, je třeba vysévat semena čerstvá.
Naděje: Při pravidelné péči a zálivce se trávník opravdu může stát vaším potěšením.
Autor: Zuzana Pavelková