péče o trávník
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Tipněme si, kolikrát ještě budeme sekat?

 

Někdo řekne, že do zámrazu bude potřeba trávník posekat ještě dvakrát, jiný třikrát. Já soudím tak něco mezi tím. No, dvaapůlkrát to nejde, tak tedy spíš třikrát. Uvidíme.

Jak totiž občas zaprší a dny se krátí, roste tráva k podzimu skoro jako na jaře. I nyní lze doporučit vyšší střih, trávě to prospívá a my si po ránu obujeme dobré boty. Každopádně je dobré posekat naposledy těsně před mrazíky, není třeba se bát, že čerstvě posekaný trávník utrpí. Neutrpí. Tedy pokud by neprásklo rovnou -10 °C.

Před zimou je dobré trávník také prohrábnout a přihnojit. Prohrábnout znamená narušit slehlý povrch buď vertikutátorem, nebo vertikutačními hráběmi, tj. s ostrými hroty. Vyhrabané se hodí do kompostu a prohrábnutý trávník se dá hezky pohnojit, tekuté hnojivo se lépe dostane ke kořínkům, trávník pak lépe přečká zimu a bude na jaře v dobré kondici.

A ještě pozor, už začínají padat listy, ty se ale nemůžou nechat jen tak ležet, aby trávník „nevyležely“. Navíc je to také dobrý substrát do kompostu, zvláště po posekání sekačkou. To ovšem neplatí pro listy ořešáku, ty kompostu neprospívají. Zato se dají nahrabat někam do kouta zahrady, kde tak může vzniknout zimní úkryt, třeba pro ježky.

Autor: Josef Duben

Skrýt