Otázka není míněna obecně ani politicky, ale vytryskne při pohledu z okna, zpod pergoly, slunečníku či ze zápraží. Ano, jde o hmyz. Každého jistě nadchne třepotem křídel šídlo nebo vážka, bzučení pilné včely, či elegance motýlova. Zrovna předevčírem jsem viděl batolce duhového. Najděte si v atlasu, protože se mi nepodařilo jej vyfotit.
Ale co takový komár v blízkosti vody, nebo na dolet od hospodářských zvířat bodalka stájová? Ta sice vypadá jako obyčejná moucha, ale je rychlejší, a jak dovede „píchnout“. A někde na lukách nebo u vody či na pastvinách různé druhy ovádů. Ty dovedou napadnout i polonahého cyklistu! Nemluvě o klíšťatech, o těch se mluví všude.
Existuje nějaká ochrana, obrana? Existuje, třeba je možné odpuzovat obtížný hmyz potíráním výluhem hřebíčku v alpě, máme vyzkoušeno a funguje i u sousedů na druhém břehu potoka. Tedy nechce to potírat ten hmyz, ten by se ani nedal, ale sebe, případně ty sousedy. Nebo lze pořídit nějaký účinný odpuzovací prostředek. Nejlépe ve spreji. Dobře funguje například Permanent sprej, různé druhy, na obtížný hmyz, na mouchy, na klíšťata. Je dobré, že účinná látka je přírodní pyrethrin, extrakt z květů kopretiny, který má dvojí účinek – jednorázový a také dlouhodobý.
A co hmyz doma? Chce to mít okna opatřena sítěmi a domácí zvířata, kočky a psy ošetřit preventivně, například nakapat prostředkem proti klíšťatům, doporučí v petshopech nebo veterináři.
Ovšem, kdo má dobré srdce a příčí se mu komára zaplácnout, a ještě k tomu dobrou krev, tomu se těžko radí. Prostě se musí proti obtížnému krev sajícímu hmyzu stříkat víc, anebo si pořídit odpuzovací náramky, a když nejsou k mání ty pro lidi, poslouží i typ psí. Ale nepokoušejte si jej půjčit od sousedova dobrmana, to byste si už můj další článek nemuseli přečíst.
Josef Duben