Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Tak už doopravdy do země!

Výběr stromku je dobré ještě konzultovat s odborníkem v ovocné školce nebo zahradnictví. Není-li korunka již upravena, lze si vyžádat zastříhnutí, anebo požádat o doporučení.

Vybrané místo by mělo odpovídat nárokům ovocného stromku. V žádném případě by půda neměla být těžká a zamokřená. Měla by být propustná. Jámu je dobré vykopat několik dní dopředu a prolít vodou. Měla by být dostatečně velká. No, přiměřeně, že? To znamená tak na dlaň až dvě (jednu mužskou, dvě ženské)
od balu, s nímž se stromek z kontejneru vytáhne. Bal se z kořenů nikdy nesmí odstraňovat. Doporučení zakrátit kořeny se týká pouze stromků, které se prodávají volně.

Stromek už stojí v jámě, teď ho ještě pěkně natočit, s ohledem na budoucí korunku, kam by měly směřovat větve. Aby nešly do zdi, nevadily do cestičky apod. Důležité je samozřejmě
i hledisko estetické.

A teď, čím podsypat, čím zasypat? Nejlépe vyzrálým kompostem, do kterého lze přidat trochu hnojiva. Ale zase to nepřehánět! Aby totiž stromek příliš nevyhnal a tím se neoslaboval. Potřebuje zakořenit a ujmout se. Pak stromek přimáčknout a zalít. A to celé dvakrát. Jenže tím to nekončí. Zalévat! Zejména zjara zalévat a zalévat. A samozřejmě
i v létě. Dokonalé zakořenění trvá zcela jistě rok, a možná i dva.

Autor: Josef Duben

Skrýt