zahrada - výsadba
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Tak teď už doopravdy

 

Teď už je opravdu čas na sázení. Kdo se nemohl dočkat a dal květiny za okna či na zápraží, jakmile se objevilo první jarní sluníčko, tak už asi ví, že měl radši ještě pár dní počkat. Při nočních nižších teplotách nemusejí sazenice, například muškátů, rovnou zmrznout, ono stačí, když jen „nastydnou“. Sazenice pak hůře a pomaleji rostou, nejsou tak odolné, a bohužel podstatně méně kvetou.

Nyní je již po svátcích Pankráce, Serváce a Bonifáce, tzv. ledových mužů, kterým se také někdy říká zmrzlíci, protože právě kolem jejich svátků naposledy hrozívají noční mrazíky. Každý rok se těším, až už bude po tomto nebezpečí.

Takže nyní se již není třeba bát naaranžovat květiny do oken a „zapíchat“ do připravených záhonů sazenice rajčat, ale nejen jich, i další zeleniny, jako jsou okurky či atraktivní a dobré dýně hokaido. Nutnou podmínkou sázení však nejsou jen sazenice, ale i kvalitní zemina, substrát. I záhon je třeba připravit, půda má být přiměřeně kyprá, s dostatkem humusu, a před sázením by měla několik dní „dýchat“. A po vysazení mladých rostlinek je potřeba zalévat. Stačí málo, ale cíleně, ke kořínkům, aby se neplýtvalo vodou. Však jako ta dříve propagovaná „vláha na list“ postačí ranní rosa.

Autor: Josef Duben

Skrýt