sýkorka u krmítka
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Sypejte ptáčkům teď hned!

Jakmile se teplota setrvale pohybuje kolem nuly a zejména pod, už to chce ptáčkům předložit něco dobrého.

Obchody s krmením pro zvířata, a zejména pak zahradní centra či zahradnictví, nabízejí širokou škálu krmení pro ptáky. Je možné si vybrat ze směsí, kde je hlavní složkou slunečnice, nebo slunečnici samotnou, váženou. Větší balení jsou výhodnější, podobně jako ostatní krmení na váhu.

A s jakým množstvím počítat? Záleží na tom, co k snědku mohou ptáčci v okolí sehnat, ale i na teplotě. Při mírné zimě se na zhruba tisícimetrové zahradě zkrmí kolem sedmi kil slunečnice. Při zimě tužší klidně i dvojnásobek.

Kromě semen jsou vhodné lojové koule, v nichž jsou zatavena různá drobná semena. Nebo stačí nabídnout kus hovězího či skopového loje. Ten je nejlepší zavěsit v síťce (třeba od ovoce) nad trávník, nikdy ne nad dlážděním, přece jen se může kus oddělit a na kamenech či dlažbě to pěkně zamastit.

Kdo již má zkušenost s každoročním přikrmováním ptactva nebeského, jistě dobře ví, že když si ptáčci zvyknou zaletovat na svačinu, zahradu si oblíbí, zpívají a co je také důležité, na jaře pak v ní zahnízdí a sbírají různý nevítaný hmyz, kterým krmí mláďata.

Autor: Josef Duben

Skrýt