ptačí krmítko
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Sypejte ptáčkům, ale nemusí to být hned

Jakmile začne Advent, už je jasné, že tu zima skutečně je. Nebo brzy bude. Ještě není nutné krmit zahradní ptactvo, zejména když sněhová pokrývka vůbec není, anebo je jí jen hodně pomálu. Ptáci hmyzožraví i zrnožraví mají krmení dostatek.

Stačí ptáky sledovat, jak probíhají po kmenech stromů či poskakují v keřích. Jsou to třeba sýkory, brhlíci, šoupálek a jiní. Na uschlých bodlácích se houpají stehlíci;a i ptáčci, co mají rádi bobule, mají na vybranou, jeřabiny, šípky, přemrzlé trnky, bobulky přísavníků.Tam si pochutnávají drozdovití, drozd obecný či kvíčala nebo kos.

Nicméně je dobré se už nyní na zimní krmení ptáčků připravit.Zkontrolovatpřes léto uložená krmítka, zda vydrží ještě tuto zimu, nebo si včas vyrobit nová, popřípadě si nějaká pořídit z široké nabídky v obchodě. Zde ale pozor, nedávat přednost pohlednosti před praktičností. Krmítko musí být dobře čistitelné, ale i upevnitelné, a hlavně bezpečné před predátory. Já po mnohých zkušenostech nakonec dávám přednost vykrojené plastovéláhvi. Při vyřezávání otvoru, kterým ptáci vstupují k „prostřenému talíři“, se vyříznutá část odklopí vzhůru, vytvoří jakýsi kšilt, kterýchrání obsah krmítka před deštěm. A do láhve zavěšené na provázku se opravdu žádný nepřítel nedostane.

Ale není teď jen čas na krmítka, včera se už zapalovala druhá svíčka na adventním věnci, Štědrý den je tu, co nevidět.

Autor: Josef Duben

Skrýt