Slivoň švestka patří mezi velmi oblíbené ovoce, však má také řadu odrůd i řadu využití. Švestky se skvěle hodí ke konzumaci za čerstva, rovnou ze stromu, ale výborné jsou i na koláče, kompoty, povidla a všelijaké rozvárky, nemluvě o slivovici.
V některých oblastech však bohužel švestkové sady či aleje prakticky zdecimovala obávaná nemoc šarka. Je to viróza, celým jménem šarka švestky (Plum poxvirus), ovšem kromě slivoní jsou jejími hostiteli i meruňky a broskvoně. Léčit se šarka nedá, jedinou záchranou je prevence. Tedy volit odolnější odrůdy, jako například ´Čačanská najbolja´ či ´Gabrovská´. Výrazně rezistentní vůči šarce by měly být odrůdy ´Jojo´ a ´Jofela´, které jsou i samosprašné.
´Jojo´ byla vyšlechtěna v Německu, je to kříženec odrůd ´Ortenauer´ a ´Stanley´. Má brzkou plodnost a velké plody. Dužina je žlutavě zelená, navinule sladká, velmi šťavnatá a málo aromatická. Plody dozrávají v druhé polovině srpna. Odrůda vyžaduje pěstování v teplejších polohách. Díky slabému růstu je vhodná i do menších zahrádek.
´Jofela´ je kříženec odrůd ´Jojo´ a ´Felsina´, má velmi podobné vlastnosti jako ´Jojo´, ale navíc je odolnější vůči mrazu.
Jako zajímavost je možno ještě zmínit dva křížence, kteří působí téměř jako kříženci mezidruhoví, ačkoli švestky, meruňky a broskve patří mezi peckoviny.
Je to švestkomeruňka ´Flavor Supreme´, která se hodí do teplejších oblastí. Jak název napovídá, jedná se o křížence švestky a meruňky. Plody jsou středně velké až velké, kulovité, zbarvené do červenofialova. Dužina je pevná, šťavnatá a příjemně sladká. Sklízí se na přelomu července a srpna. Ovšem švestkomeruňky jsou cizosprašné, je tedy nutné pořídit minimálně dva stromky.
Broskvošvestka ´Plumcot Melitopolski´ je, jak název napovídá, kříženec švestky a broskvoně. Je to samosprašná odrůda s pěknými plody, které jdou dobře od pecky. Je odolná vůči šarce a snáší i mrazíky.
Autor: Zuzana Pavelková