zima
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Svázat, moc neutahovat

Kdo nestihl před prvním sněhem svázat trávy, jalovce či bambusy, jistě už po první bílé nadílce lituje a slibuje si, že příště si už pospíší. Už totiž ví, co dokáže vlhký a těžký sníh. Trsy či keře se tíhou sněhu rozklesnou, a neotřepe-li se sníh včas, může dojít k nenapravitelnému poškození, zejména konifer, například jalovců.

Proto je také velká vzácnost spatřit urostlé nepoškozené jalovce, třeba na Šumavě či jinde, na úpatí kopců, kde se na lukách pasou ovce či krávy. Na zahradě však můžeme pomoci, svázat jalovce, trávy i bambusy, a to asi ve dvou třetinách výšky, ale raději moc neutahovat, aby rostliny měly trochu vůli.

A pokud jde o bambusy, tak u nich docela funguje jistá obrana před polehnutím, stačí rostliny v průběhu roku zakrátit za kolénkem, zhruba ve výši dvou metrů. Ale toto zakrácení má více efektů, bambusy lépe odolávají větrným poryvům i sněhu a navíc bambusové stéblo značně zesílí, takže je pak možné na zahradě „sklízet“ tolik potřebné bambusové hůlky, použitelné jako podpůrné tyčky. Na fotce jsou vidět vzadu ty sestřihnuté, pevně stojící, a vepředu se sklopily ty mladé, ještě nezastřižené.

Autor: Josef Duben

Skrýt