Je léto, zahrada hýří květy, a tak není problém si trochu té krásy ustřihnout do vázy do bytu. Ale co v zimě? To teprve potěší kytice, vazby i aranžmá ze sušených květů.
Pro sušení je třeba stříhat rostliny jen s částečně rozevřenými poupaty, a to za slunného počasí, nejlépe v poledne. Sušíme je na stinném vzdušném místě, svázané do menších svazků, zavěšené květy dolů.
Nejčastěji se používají letničky, například smilek (Helipterum), jehož květy mají zlatožlutý terč a suché „papírové“ okvětní lístky. Smilek kvete od června do podzimu a některé variety jsou i plnokvěté. Nebo suchokvět (Xeranthemum), vzpřímená, keřovitá rostlina asi 50 cm vysoká, s květy jednoduchými nebo plnými o průměru 4 cm. A nezapomeňme na smil (Helichrysum), to je ten, kterému se říká slaměnka. Smil má mnoho variet – od zakrslých až po vysoké. Některé rostliny mohou zůstat na záhonech pro ozdobu (kvetou od července do podzimu), ostatní se řežou k sušení. I čerstvé květy jsou velmi pěkné ve váze.
Další známou květinou určenou především k sušení je statice, limonka (Limonium) L. Nejznámější je druh L. sinuatum s drobnými květy bílé, růžové a modré barvy, seskupenými do kartáčovitých vijanů. Tato statice nechybí snad v žádné zimní vazbě a je vhodná i do věnců.
Nejen na záhonu, ale i sušená ve váze potěší pěkná letnička nevadlec (Celosia cristata), známá též jako kohoutí hřebeny. Má však dužnaté stonky i květenství, proto je třeba ji sušit v dost teplé místnosti, aby stonky ani květy nezčernaly dříve, než se usuší.
Květy kraspedie kulovité (Craspedia globosa) připomínají paličky. Jejich žlutá barva rozzáří každou suchou vazbu.
Nelze zapomenout na trvalku šater (Gypsophila), jejíž drobné kvítky bíle nebo růžové barvy připomínají nevěstin závoj. Větvičky je třeba stříhat a sušit ještě než plně rozkvetou, jinak by při sušení mohly květy opadat. Pokud byste jej náhodou viděli ve volné přírodě, tak ho rozhodně netrhejte, šater je chráněná rostlina.
Do zimních vazeb se však kromě květin hodí i různé okrasné trávy, především zaječí ocásek (Ligurus ovatus) a vousatec (Pennisetum).
Autor: Zuzana Pavelková