Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Strom vedle domu? Radši ne!

Proč uvažovat o výsadbě stromů právě nyní? Nu, protože je ten pravý čas, než se zablátit, anebo nedočkavě v předjaří zlomit rýč anebo rycí vidle, je právě chvíle na uvažování doma, pěkně v teple.

Anebo ještě lépe, vyrazit si nejdřív o víkendu pro inspiraci na procházku mezi domy a zahrady. Ale, tady jsme přece obdivovali ještě nedávno krásný smrček! A při bližším pohledu je ještě patrný nenápadný pařízek!Ano, ten stromek byl sice pěkný, ale vysazený nepromyšleně příliš těsně u domu.
Při plánování nové zahrady, či při jejím vylepšování, je dobré se vyvarovat chyb. Jednou z nich bývá vysazený smrk, jedle nebo bříza hned u domu. Dokud je stromek malý, zdají se ty dva tři metry od zdí docela přiměřené. Ale po pár letech? Větve buší do oken, stíní, poškozují okap. A což teprve, když strom doroste do deseti metrů a výše.

Takže když vysoký strom, a je jedno, zda okrasný nebo užitkový, je potřeba si uvědomit, že potřebuje prostor. Je dobré se podívat například na šíři korun vzrostlých stromů, jabloně, hrušně, třešně, ořešáku, ale i rozpětí smrku či jedle. U jehličnanů je navíc potřeba zvážit, zda se do městské či vesnické zástavby vůbec hodí.

Pokud jde o ovocné stromy, například hrušně, tam lze udělat výjimku. Zejména v podhůří se dají vysadit třeba do jižního štítu a vést větve po fasádě. V Tyrolích či severní Itálii jsou takové stromy vidět celkem často a zdá se, že jim to svědčí. Rovněž meruňky, které nebývají až tak vzrůstné, dobře prospívají v teplém závětří, poblíž k domu.

Ale na druhou stranu, nemít na zahradě vůbec žádný vysoký strom, to by byla chyba. Bylo by škoda nemít dominantu, ale chce to přemýšlet, uvažovat, po zahradě kráčet a měřit. A na to je právě nyní ten pravý čas.

Autor: Josef Duben

Skrýt