slimák
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Stříhat, stříhat, nekončit

Na zahradě, pokud nejde o takovou tu vysypanou bílým pískem a osazenou kameny, kde se vytvářejí atraktivní obrazce speciálními hrabičkami, se bez sady nůžek člověk neobejde. Ovšem na zahradě zelené někdy není jasné, ze kterého konce začít.

Proč stříhat? No vezměme to po pořádku. Odkvetlé květy všude a pořád. Proto, aby rostliny nasadily květy nové, ale hlavně aby se nevysilovaly tvorbou semen, pokud tedy o ně člověk nestojí. Takže pryč celé květenství floxů (plaménka), květenství komule Davidovy, nasadí další, ale také odkvetlé květy kosmosů, měsíčků, muškátů… Na semeno stačí nechat jen pár. A tak dále. Trsy je dobré prosvětlovat, to potřebují zejména floxy, jinak pozor na padlí. A upravovat tvary keřů, například buxusů.

A jelikož se dny začínají krátit a noci jsou studené, je třeba vzít v potaz, že ne všechny plody ostružin ještě stačí dozrát. Ty, které jsou nyní ještě zelené, tvrdé a drobné, ty už nedozrají vůbec. I tady je keř dobré prosvětlit, aby se dostalo slunce dovnitř a aby u paty keře nevznikal příhodný úkryt pro slimáky. Však právě nyní pomýšlejí na rozmnožování. Ostatně je dobré se pořádně podívat pod všechny keře a zavčasu jim nasypat. Když stihnou naklást vajíčka, hrozí příští rok další slimáčí záplava.

A jakmile se člověk po chvíli stříhání zvedne a narovná si záda, hle, už je vidět, co ještě by bylo dobré zakrátit. Tak zase zítra.

Autor: Josef Duben

Skrýt