Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Stříhat dřív, než začnou ptáci hnízdit

Letos se ozývá jaro dříve, tedy aspoň to tak vypadá podle zpěvu pěnkav, sýkor i trylkování kosů. A samozřejmě i řady jiných ptáků. Včetně ptáka roku, kterého právě vyhlásila Česká ornitologická společnost. A tím ptákem roku 2016 je červenka obecná.

Kdo totiž má na zahradě nějaký živý plot, anebo dům obrostlý břečťanem, měl by na jeho prořezání či zkrácení zapracovat právě nyní. Je nejvyšší čas. Protože až zahnízdí drobní pěvci, bylo by už stříhání riskantní. Při pozdějším stříhání by mohlo dojít ke zničení hnízd i vajíček, a při ještě pozdějším by mohla ptáčata předčasně opustit hnízda a stát se kořistí kun, tchořů či koček.

Proto je právě nyní nejvyšší čas vzít do ruky nůžky, pilku či křovinořez. Například u břečťanu je vhodné kožich ztenčit, jinak ve spodních vrstvách podesychá. A při té příležitosti odstranit stará, loňská ptačí hnízda. Ptáci si postaví nová!

A co s takovým množstvím nastříhaného rostlinného materiálu? Pokud je různorodý, posekat a kompostovat. Pokud je například břečťanu příliš, odvézt jej do kontejneru na zahradní odpad, kde se posléze v kompostárně dostatečně naředí. A když je řeč o břečťanu, právě nyní je dobrá doba se do něj pustit, v chladnějším počasí nevylučuje tolik dráždivých silic. Kdo jej stříhal v létě za slunečna, jistě se pěkně rozkýchal a ví, o čem mluvím. Je to alergen!

Autor: Josef Duben

Skrýt