pokojovky
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Stínomilné pokojové rostliny

Mezi nejznámější stínomilné pokojové rostliny patří například některé druhy kapradin, ovšem ty zase vyžadují poměrně vysokou vzdušnou vlhkost. Krásně lesklými listy zaujme snad každého zamiokulkas neboli kulkas zamiolistý, též někdy nazýván drahokam Zanzibaru (Zamioculcas zamiifolia). Je to sukulentní rostlina s krátkým podzemním oddenkem, takže opravdu nesnáší přelití. Měla by stát mimo dosah dětí či domácích zvířat, obsahuje totiž šťavelan vápenatý, který sice rostlinu chrání před škůdci, ale dětem či mazlíčkům by mohl uškodit.

Další nenáročnou, ale též jedovatou rostlinou je lopatkovec neboli toulcovka (Spathiphyllum), který při správné péči vykvétá pěknými bílými nebo růžovými květy. Navíc čistí vzduch. Lopatkovec stačí zalít, až když malinko svěsí listy. Rozhodně nesmí stát ve vodě.

A téměř nezničitelnou pokojovou rostlinou je tchýnin jazyk (Sansevieria). Je to nenáročná rostlina s pevnými dužnatými listy, která se i velmi snadno množí. Jen zase pozor na přelití.

Zelenec (Chlorophytum) má dlouhé kopinatě čárkované listy, zelené nebo i pestrolisté. Dobře prospívá, a navíc byl vyhodnocen jako jedna z nejlepších rostlin, která čistí vzduch.

Jinak jsou stínomilné rostliny opravdu nenáročné, péči prakticky nepotřebují, ale uškodit jim může nadměrná zálivka.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt