Letos ho jistě ocení každý. Však slunce pálilo už v květnu a červnu, a jak. Jako za parného léta. A nezdá se, že by budoucí léta měla být zrovna chladná. V zahradnických centrech je sice velká nabídka slunečníků a různých zastiňovacích konstrukcí, ty se hodí právě v jarním období, ale později v létě není nad stín poskytovaný rostlinami.
Ano, chce to trochu času a dá to práci vypěstovat si vlastní zastínění, ale tento stín se dá všelijak upravovat, přijde levněji, a hlavně je stín pod zarostlou pergolou příjemnější a chladnější, než pod jakoukoli střechou.
Na podpůrné konstrukce se hodí třeba velkolistý a rychlerostoucí podražec, ale, dá se využít také přísavník trojcípý, nebo prosté psí víno. Atraktivní je určitě vinná réva, zvláště když se pak nad hlavami vznášejí šťavnaté hrozny. Dobrý stín dává také šikovně řezaná vistárie, pnoucí růže, plamének nebo popínavá hortenzie. A zkušený zahradník jistě poradí další vhodné popínavky či liány. Je však třeba počítat s tím, že se všechny musí občas přistřihávat, zvláště pak vistárie a přísavník, aby výhony nelezly, kam nemají. Specifickou péči vyžaduje plamének, který se musí v předjaří seříznout tak 40 centimetrů nad zemí.
A to jsme ani nezmínili stín pod stromy, a je jedno, zda jde o jabloň, hrušeň nebo ořešák. No, zase tak jedno to není, pod ořešákem bývá méně hmyzu.
Autor: Josef Duben