jabloň
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Starý strom je obohacením zahrady

Když jsme si před lety zahradu pořizovali, tedy na třikrát, tak jsme pokaždé přemýšleli, co se starými stromy. Vyřezali jsme šarkou promořené švestky, ty se opravdu nedalo nechat, ale starou jabloň, hrušeň a třešeň jsme se rozhodli zachovat a pokusili jsme se je zachránit. Jabloň i třešeň to s pomocí pravidelného odborného řezu vydržely, stále žijí a máme z nich radost, v normálních letech i pěkně plodí, ale letošní mrazy jim spálily květy. Hrušeň se také dlouho snažila, ale byla napadena rzí, a jednoho dne odešla.

Ano, stromy stárnou, občas je potřeba něco uříznout a jít i do starého dřeva, Ale uvědomujeme si, jak je dobré mít na zahradě starý strom, dává pocit jisté kontinuity. Staré stromy jsou pro zahradu velkým obohacením, a nejen estetickým pro nás, ale stávají se i domovem pro všemožné živočichy. Pro hmyz i pro ptáky, kteří sídlí v dutinách starých větví. Zejména se to líbí strakapoudům, brhlíkovi či šoupálkovi.

Samozřejmě jsme vysadili i pár stromů nových, ale jejich křehoučké lístky bývají obsypány mšicemi. Ještě že nejsou tak vysoké, takže se dají dobře ošetřovat. Ale tak živo a rušno, jako je na těch starých, to na nich nebývá.

Autor: Josef Duben

Skrýt