nádrž voda
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Slunce blahodárné i nebezpečné

 

Zejména v předjaří, ale i na jaře se snad každý těší na sluníčko. Především po dnech, kdy bylo zataženo, nebo byla hustá mlha. Stačí pak ale týden, kdy je jasno, slunečno, a za chvíli je cítit, jakou sílu mají jarní paprsky. A jestli ještě do otevřené krajiny týden fouká, najednou je všude sucho.

Člověk se před sluncem chrání, kloboukem či ochranným krémem, a výpar doplňuje nápoji, avšak je třeba počítat i s ochranou zahrady a rostlin na ní. Je moc dobře, když je na pozemku stín, a nejen od domu, ale stín od stromů a keřů, popřípadě různých pergol či rostlinných zástěn.

A když už je řeč o slunci a možném suchu, už máte instalované nádrže na lapání dešťových srážek? V létě, a možná i ještě dříve, se budou hodit. Pravda, loni bylo počasí z hlediska vláhy příznivé. Srážky přicházely během celého léta. Ale není jisté, že tomu tak bude i letos.

Ale důsledkem toho vlhčího loňského roku a celkem mírné zimy může být zvýšený výskyt slimáků. Je nejvyšší čas začít kontrolovat jejich stav v zahradě. Podívat se do kompostu, pod kameny, pod složené dřevo. A jakmile spatříte drobné téměř průsvitné shluky slimáků, je na čase začít sypat modré granulky.

Slunečný den láká k činnosti, a bezvadné je řezat vrby. Ať už na zahradě nebo u potoka. A pěkně na hlavy, jako pro ladovského vodníka. Navíc si člověk nařeže proutky na pletení pomlázek, dají se nařezat dost dopředu a uložit někam do chladu. Z proutků s vyrašenými lístky se už špatně plete.

Autor: Josef Duben

Skrýt