slimák
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Slimáci existují od věků

 

To, že se v loňském suchém roce slimákům nedařilo, neznamená, že z přírody zmizeli. Vzhledem k jejich původu se jich ale hned tak nezbavíme.

A jakého jsou tedy slimáci původu? To jsem se dozvěděl v páté knížce Jeana-Luca Bannaleca Bretaňský příliv. Je to další detektivní příběh z atraktivního prostředí Bretaně, kterou autor velmi dobře zná. Čtenář se tu dozví, kromě toho, kdo je vrah, i spoustu věcí o bretonské přírodě, počasí a kuchyni, ale také o starobylých legendách. A právě jednu z nich si oblíbil i komisař Dupin, tu o nahém šnekovi.

Legenda vypráví, že již od počátku věků se ďábel snažil napodobovat vše, co Bůh stvořil, ale nikdy se mu to úplně nepodařilo. Vždycky něco k dokonalosti chybělo. A když Bůh stvořil šneka, tedy hlemýždě, s krásnou zavinutou ulitou, pokusil se o to i ďábel. Jenže domeček se mu vůbec nepodařil. A tak ten ďáblův šnek zůstal bez domečku, a na světě byl slimák.

Kdo měl co do činění s těmito žrouty zeleniny a květin, může potvrdit, že to je stvoření vskutku ďábelské. Ještě že už na něj jsou speciální prostředky.Nám se velmi osvědčil a osvědčuje Ferramol. Hodně zajímavých rostlin nám už ty modré granulky zachránily.

Autor: Josef Duben

Skrýt