A kdo škodí rostlinám? Mšice, to bývá velký problém. Mšice sají a sají, až rostliny vadnou a mohou i zajít. Ovšem mezi další velké škůdce patří housenky. Na počátku po zahradě poletují více či méně hezcí motýlci. Ti pak ovšem nakladou vajíčka na oblíbené rostliny, kde se brzy vylíhnou hladové housenky, a ty se bez váhání hladově pustí do listů či květů.
Nejznámějším škůdcem na zelenině je bělásek zelný. Ovšem i bělásek řepový hlávkou zelí nepohrdne a jeho housenky se prokousávají až dovnitř hlávek. Na ovocných stromech škodí různé druhy pilatek, na růžích zase pilatěnka a pidikřísek. A co teprve květopasové a obaleči, ti jsou příčinou červivosti plodů. Navíc nejsou věrni svému názvu, takový obaleč jablečný může poškozovat i plody hrušek, meruněk a dokonce i vlašských ořechů.
V posledních dvou letech byl zaznamenán větší výskyt zavíječe zimostrázového. Malí motýlci nakladou vajíčka dovnitř keřů zimostrázů, známější jsou pod názvem buxus. Vylíhlé housenky vyžírají keř zevnitř, takže na první pohled není nic poznat. Během několika dnů však dokážou sežrat a zlikvidovat i vzrostlé keře, což u těchto krásných, leč velmi pomalu rostoucích keřů, je opravdu pohroma. Tento škůdce bohužel nemá přirozené nepřátele. Proto je třeba keře pečlivě sledovat od jara až do podzimu, protože generací zavíječe může být i několik. Ošetření je dosti problematické, není snadné aplikovat postřik uvnitř keřů. Také je možné se pokusit housenky smést prudkým proudem vody. Ovšem předem je nebytné rozprostřít pod keř plachtu, aby housenky nezůstaly ležet na zemi.
Postřikům se tedy většinou nevyhneme, ale pokud je to možné, volíme postřiky přírodní. Navíc je třeba zvážit, kdy stříkat, a to je u každého škůdce individuální. Hlavní však je začít včas, protože rostliny, keře i plody příliš poškozené škůdci se už jen těžko dají zachránit.
Autor: Zuzana Pavelková