pelargónie, muškát
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

ŠKŮDCI ŠKODÍ, CHOROBY TRÁPÍ…

Rostlinám na zahradě, v bytě, ale i těm na oknech, terasách či balkonech hrozí leccos.
Nedostatek či nadbytek zálivky nebo živin, ale také škůdci a choroby.

Okna i terasy obvykle zdobí muškáty, tedy pelargonie.

Muškátům ve venkovním prostoru nejčastěji škodí mšice, zato přes zimu v interiéru je více ohrožují molice. Mšice i molice sají na spodní straně listů, a ty pak žloutnou a zasychají. Ale stejně nebezpečné jsou i štítenky a puklice. Výskyt škůdců je třeba zachytit včas a ihned použít postřik, dříve, než dojde k oslabení rostlin. Občas se na muškátech objevují i housenky, ty je však nejlepší ručně posbírat.

Ale stejně nebezpečné a vzhlednost ohrožující jsou i choroby.
Většina z nich vzniká nesprávnou zálivkou či umístěním. Muškáty opravdu nemají rády zálivku na list, ani studenou vodu. Voda na zalévání musí být odražená, odstátá, a patří pouze na substrát. Muškátům nesvědčí ani častý déšť, pak mohou trpět korkovitostí, rzí, plísní nebo padlím. S padlím se dá bojovat postřikem, u plísní to je horší, velice rychle se šíří. Zde bývá nejlepší napadenou rostlinu okamžitě izolovat, pokusit se s plísní bojovat, ale někdy je lepší celou rostlinu zlikvidovat než riskovat ohrožení všech ostatních.

K letní okrase domů a teras však nepatří jen muškáty, ale i fuchsie, petúnie, surfinie, aksamitníky apod. Hlavní nebezpečí pro ně představují mšice, kterých je potřeba se zbavovat pravidelným postřikem, zato takové žloutnutí listů u petúnií bývá příznakem nedostatečné výživy.

Bohatě kvetoucí rostliny, zvláště surfinie, potřebují pravidelně přihnojovat, ale tím pravým hnojivem „na kvetení“. Hnojivo s převahou dusíku podporuje hlavně růst listů, což u balkonových rostlin nebývá právě žádoucí.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt