A nejen ony! Lískové oříšky se přece nepěstují „jen“ pro veverky, ale pro lidské a zejména dětské mlsné jazýčky! A navíc je líska prospěšná z mnoha důvodů. Velká listová plocha pomáhá snižovat prašnost prostředí, výparem vody ochlazuje okolí a přispívá k příjemnému mikroklimatu zahrady, no a stín, který poskytuje, je v současné době velmi ceněný.
A pak samozřejmě ty oříšky. Ty má rád nejen člověk, ale i veverka, a nejen veverka, on i takový strakapoud. Když jsem si na něj a na jeho nadměrný zájem o naši lísku „postěžoval“ řediteli České společnosti ornitologické, usmál se a pravil, že ani na jeho rodinu moc oříšků po strakapoudovi nezbude, ale má to řešení, vysadit lísek víc. Navíc je třeba si přiznat, že na všechny oříšky člověk nedosáhne, a když pak dozrají, spadá jich dost pod keř, a stačí je jen posbírat. Ale ono pozorovat veverku nebo strakapouda, jak hodují, to přece také stojí za to.
Na konec ještě rada, jak se bránit červivosti oříšků: její příčinou je brouk nosatec lískový, jehož larvičky se v oříšcích vykrmují. Proto je dobré po sezóně pod keři půdu řádně prohrabat, a máte-li po ruce slepice, ty si s ukrytými kuklami brouků poradí nejlépe.
Autor: Josef Duben