mšice
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

S jakou taktikou na mšice

Teplo a občasné srážky, to jsou ideální podmínky pro život mšic. Ptactvo nebeské sice na zahradě pomáhá, seč může, řádně se činí i larvy slunéčka sedmitečného, aspoň se mi zdají rok od roku větší, ale zpravidla to nestačí. Co si počít?

Máme vyzkoušený kombinovaný postup. Za prvé, mladé letorosty, které jsou nejčastěji napadené, rovnou ostříhám. To dělám hlavně u ovocných stromků, stejně by je za chvíli čekal letní řez, ovšem chce to mít u nohy velkou nádobu s vodou, do které je třeba ostříhané výhony okamžitě potápět. Opravdu ihned, ne až za chvíli, to se ty potvory pohodlně stačí vzdálit. Do jisté míry lze takto postupovat u keřů rybízů či angreštů, ale jen při masívním napadení. Ostříhání keřů totiž pro ně mimo jiné znamená velkou ztrátu vody. A přitom ji tak teď potřebují, takže nezapomenout zalívat.

Jenže pak je nezbytný ještě druhý krok, postříkat je, nejlépe šetrným, i když účinným prostředkem, a hlavně ošetřovat listy odspodu, kde mšice unikají pozornosti, a přitom tam je jich nejvíc, tam si žijí a sají.

Autor: Josef Duben

Skrýt