Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

S housenkami pomáhají ptáci

Na housenky se asi bude jinak dívat zahrádkář či zahradník, a jinak entomolog, zejména ten, který má rád motýly. Ale zřejmě se nakonec shodnou, že čeho je moc, to škodí, například housenky bělásků na květácích, kedlubnách a zelí.

Určitě ani majitel zahrady nebude hubit nádhernou housenku otakárka nebo pozoruhodné housenky lišajů. A jistě by se nepustil ani do baboček kopřivových, jenže ty v zahradě většinou moc nenajde.

Problémy však zahradě mohou působit housenky některých nočních drobných motýlků neboli můr, a různé píďalky. Opravdovou škodu pak napáchá tzv. zemní housenka, je to osenice polní, která je nenápadně zbarvená a kromě listů ožírá i podzemní části rostlin. Škodí na zelenině, má ráda luskoviny i vinnou révu a dává zabrat keřům i trávníku. Podobná je osenice ypsilonová a vykřičníková. V trávníku si však housenky osenice dovedou najít různí ptáci, najít například špaček (viz foto) nebo kos, který dovede vytáhnout i vypasené chroustí ponravy. Když ho člověk vidí, jak v zobáku třímá tuto „jitrnici“, jistě mu posléze snáz odpustí i nějakou tu třešeň.

Ale i s ostatními nechlupatými housenkami, včetně běláska zelného, vydatně zatočí ptáci, kteří se velmi činí především v době, kdy krmí mláďata.

Pro jabloně je velmi nebezpečný mol jabloňový. Silné napadení může strom prakticky zlikvidovat. Housenky lezou z větve na větev a pak vytvářejí jakási hnízda, kde jich může být až stovka. Postřik je účinný jedině v době, když ještě žerou, ve „hnízdě z pavučin“ už jsou prakticky nezasažitelné.

A kdo si na zahradě pěstuje mátu, tak jistě zná krásné mandelinky havezové. Na spodní stranu listů kladou oranžová vajíčka, z nichž vylíhnuvší se larvy všechno ožerou a pokálí. Takže se jen moc těžko hledá čistý lísteček na čaj nebo do mojita. Ovšem brouček to je velmi hezký, zelenkavý, kovově lesklý, jako takový malý zlatohlávek.

Ano, i škůdce může být krásný.

Autor: Josef Duben

Skrýt