voda dešťovka
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

První jarní voda

Kdo ví, jak to bude letos se srážkami. Loni problémy moc nebyly, ale letos? Po suchém předjaří? Kdo ví? Proto je třeba využít již první jarní deště.

Dešťová voda se dá chytat přímo pod okapy do sudů či jiných nádrží, snadno se odsud nabírá, to ano, ale zase je třeba dbát na to, aby do nich nic nepadalo, například různé listy a nečistoty, a hlavně zjara čerstvě vylétla mláďata ptáků. Škoda je i ještěrek a slepýšů. Proto je velmi vhodné sudy a jiné nádrže zakrývat, zasíťovat, popřípadě alespoň dát na hladinu nějaké plovoucí ostrůvky, třeba prkénka, na nichž se může zachránit i do vody spadlý hmyz.

Tomu všemu lze předejít, když se na dešťovou vodu pořídí větší uzavřená nádrž, ať už nadzemní či podzemní. U nadzemní se vystačí s výpustním kohoutkem, u podzemní je třeba počítat s čerpadlem. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit, když jsou nádrže či sudy plné, odebírat vodu do uzavíratelných nádob, například petlahví, a někde si ji „uskladnit“. Je to šikovná rezerva. Ta loňská nám vydržela dosud, předloňská zmizela už uprostřed léta.

Autor: Josef Duben

Skrýt