Poslední měsíc v roce je brán jako první zimní, ale astronomická zima nastupuje až před Vánocemi, a sám prosinec v posledních letech moc zimně nepůsobil. Díky tomu se na zahradě dá stihnout ještě leccos.
- Stálezelené rostliny potřebují ještě zalévat. Ale občasnou silnější zálivku ocení i již opadané keře a stromy.
- Už je dobré přihrnout růže, eventuálně zakrýt chvojím. A kryt udělá dobře i choulostivějším trvalkám, hlavně skalničkám, ale i velkoplodým borůvkám.
- Záhony není dobré nechávat holé, nejpřínosnější bývá zakrytí vrstvou organické hmoty. Tedy kromě záhonů, na kterých ještě čeká pór a růžičková kapusta.
- Některé druhy zeleniny se dají narychlit doma. Stačí přenést do tepla pažitku, která už od minulého měsíce čeká v chladu v květináči. Zcela jednoduše se pěstuje i řeřicha setá, ta však klíčí a roste tak rychle, že je nejlepší ji vysévat postupně a sklízet při délce kolem 5 cm.
- Většina rostlin drží vegetačního klid, ale některé se dají využít k přirychlování. Klasickým příkladem jsou tzv. barborky – větvičky třešňových stromů, zlatice, dřínu, mandloně apod., které, zvláště ty řezané na svátek svaté Barbory, by měly ve váze, ve vodě a v teple, do Vánoc vykvést. Dají se však přirychlovat i cibule tulipánů nebo hyacintů.
- Uskladněné ovoce a zeleninu, ale i hlízy mečíků, jiřin apod., je nutno pravidelně kontrolovat. Poškozené či napadené plody či hlízy je nutno ihned odstranit.
- Těžko odhadnout, jak velká zima bude, ale zde je několik tipů, co dělat když mrzne, je hodně sněhu nebo je zima mírná:
- Svázat trávy, zvláště ty vysoké. Zatím jim moc nehrozí, že by je rozvalila sněhová peřina, ale silné větry by je mohly zlámat.
- Setřásat sníh z větví stromů, zvláště když ho napadne hodně, a je těžký a mokrý. Příliš mohutná vrstva sněhu by mohla dřeviny, zvláště konifery, polámat.
- Pokud mrzne bez sněhu, tak co nejméně chodit po trávníku.
- A na co nezapomínat? Na pokojové rostliny. V chladnějších místnostech je třeba méně zalévat, zato v teplejších rostlinám hrozí přesušení, pak je nutno zvyšovat vzdušnou vlhkost. A co hnojení? Kvetoucí azalky, bramboříky a orchideje budou za občasné přihnojení vděčné, u ostatních je lepší počkat do jara.
- A krmit ptáčky! Nestačí krmítka nainstalovat a naplnit, je třeba je pravidelně doplňovat. Touhle dobou ptáčci přirozené potravy už moc nemají.
TIP
Leckde možná ještě stojí plné sudy vody. A zatím velké mrazy hlášené nebyly, tak se nechce vodu jen tak marně rozlévat po zahradě, když ještě nezačalo sucho. Ale co když v noci přece jen mrazík přijde? Nepopraskají? Při nočních mrazech, tak do mínus 4, postačí použít plovák. Osvědčila se petka naplněná do 3/4 vodou. Když se tvoří ledový škraloup, petka mu ustupuje, a led tolik netlačí na boky nádoby. A doporučení: ledový škraloup to chce vyhazovat, jinak chladí vodu pomalu až do večera, a ta pak rychleji promrzá.
Autor: Zuzana Pavelková