zima-sněženky
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Přijde jaro, ale ještě ne!

Ze zeleného trávníku vyrazily sněženky, a jsou tak vysoké, že se již dají trhat do vázy. No, to je silné slovo, do vázičky. Podobně další první předjarní květy čemeřice, i ty jsou v plném květu. Pozor ale na ně, obě tyto rostliny jsou jedovaté, neměly by tedy být v dosahu dětí či domácích zvířat. A to se mi dnes v noci ještě zdálo, že jsem šel domů alejí rozkvetlých třešní. Tak to tedy ještě vážně nehrozí. Ale do snáře bych se asi podívat mohl.

Zdá se vám letošní počátek ledna extrémně teplý? Není to až tak hrozné. Například touto dobou bylo v roce 1991ve dnech 10. a 11. ledna +15 až 16 °C, a plus 13 bylo i 8. ledna v roce 2005. Pěkné mrazy byly třeba v lednu 1789, a to pod – 25 °C. Že by takové ochlazení přivolala Francouzská revoluce?

Extrémně studená byla tehdy celá zima. Ale i mnohé další roky hezky mrzlo. Podle posledních let se však zdá, že se zimní mrazivé dny posouvají na únor až březen. Ostatně teplotní výkyvy nejsou nic divného, i v teplém Středomoří s nimi mají zkušenosti.

A poučení? Nenechat se zmást a ještě se nepouštět do prořezávání ovocných stromů. Ještě ne. Do konce března je času dost.

Autor: Josef Duben

Skrýt