mšice
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Při pohledu ze štaflí…

 

…se všechno jeví trochu jinak. A aby to člověk zjistil, tak na ně ani nemusí lézt sám, stačí, když má na to „lidi“. Při pohledu ze země se stromky krásně obalují květy, pak listy, radost pohledět! Ale jaké překvapení jsme zažili, když žena postavila vnučce pro potěchu a polezení malé štafle. Za chvíli se totiž ozvalo: „Jé, pojďte se honem podívat, co to tady je! Nejsou to mšice?“

Ano, ze země vůbec nebylo vidět, jak se na mladých výhonech výše v koruně pasou mšice. A ještě jim pomáhají mravenci, kteří je tam vynášejí. V zahradě se s mravenci dá víceméně smířit, ale v domě či pod dlažbou, to už tedy ne. V takovém případě existuje také účinný prostředek.

Není špatné občas zvednout zraky, a možná i vylézt po žebříku, či štaflích. S malým množstvím mšic si poradí ptáci, drobní pěvci, zejména na počátku vegetace, ale při početnější invazi je lepší použít nějaký postřik. Ale pozor, právě s ohledem na ptactvo je dobré vybírat prostředek šetrný, který neohrozí ani je, ale ani nás, kteří se na zahradě rádi zdržujeme.

Autor: Josef Duben

Skrýt