Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Přežije trávník letošní léto?

 

Jestli bude letos sucho jako v loňském roce, a dokonce se říká, že bude ještě větší, bude mít trávník asi namále. Dá se tomu nějak bránit?

Aspoň tak, že by měl být hned zjara v co nejlepší kondici. Proto je třeba trávník hnojit, prohrabávat, dosívat. Po prohrabání je půda průdyšnější a případné srážky nebo závlahu lépe přijímá. Dobře ošetřovaný trávník po letech zahoustne a lépe odolává nepřízni počasí, jak suchu, tak přemíře vody.

A velký pozor při sekání. Lepší je sekat častěji, ale trávník nechávat vyšší, klidně tak 4 až 5 centimetrů. A posekanou trávu nesbírat, ale mulčovat. Při výběru sekačky si to chce včas všimnout, zda má i tuto funkci – mulčování. Samotného mě překvapilo, že ji opravdu nemá každá.

Seká-li se vyšší porost, tak je samozřejmě lepší trávu sbírat do koše, a to je pak materiál do kompostéru. Nesypat ale vysokou vrstvu, ta se zapaří, páchne a dobrý kompost se nevytvoří. Při kompostování je třeba trávu prosýpat zeminou a prospěje i urychlovač kompostu.

A ještě trávníku prospěje zastínění. Nebát se vysazovat na jeho okrajích (ale třeba i uprostřed) vysoké keře, jako třeba lísky, ale také stromy. V létě ocení jejich stín i obyvatelé zahrady, a nemusí to být jen lidé, ale třeba i pejsek nebo kočička.

Autor: Josef Duben

Skrýt