Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Přesazování orchidejí

Orchideje není nutné přesazovat pravidelně, na to je čas, až když se kořeny nebo pahlízy opravdu nevejdou do květináče.

Některé druhy orchidejí se pěstují ve speciálně upraveném substrátu pro orchideje, to se týká orchidejí terestrických, tedy zemních. Jenže většina orchidejí pěstovaných v bytech jsou epifyty, to znamená, že nemají kotvící kořeny, ale pouze vzdušné. Ve své domovině rostou převážně na kmenech a větvích stromů. Proto se pěstují pouze v kůrovém substrátu, který chrání kořeny rostlin před vysycháním i před zahníváním. Vzdušné kořeny mají tendenci růst z květináče. Rozhodně je neodstraňujte, naopak je často roste odstátou vodou, aby se zvýšila vzdušná vlhkost.

Poslední dobou, kdy orchideje přestaly být skleníkovou zvláštností, ale staly se oblíbenými pokojovými rostlinami, bylo vyšlechtěno mnoho hybridů, u nichž se onen původně zásadní rozdíl mezi epifytickými a zemními druhy prakticky vytratil.

Pro všechny orchideje však platí, že potřebují dostatečnou vzdušnou vlhkost. Pokud nemáte čas nebo i chuť je pravidelně rosit, tak je nejlepší postavit rostliny na mokré oblázky nebo keramzit. Vzdušná vlhkost se tak zvýší v těsné blízkosti pěstovaných orchidejí.

Skrýt