Překvapení, a v kompostu? Ano, a lze ho zažít každou chvíli. Ve zrajícím kompostu se zjara líbí například slepýšům, jindy se do něj odspodu prohrabe hryzec. Ale lze v něm spatřit i něco jiného. No, nebudu napínat, letos, a ostatně i loni, jsme při rozvážení kompostu objevili pěkné žlutavé larvy zlatohlávků. Trochu se podobají larvám chroustů.
Když jsem odstranil horní vrstvu kompostu, která nebyla rozložená, zanořil jsem rycí vidle, a vykulilo se několik masitých larev.Ověřil jsem si v praxi, co je popisováno v odborné literatuře, že se zlatohlávčí ponravy, tedy larvy, nacházejí nejčastěji v lesní hrabance, tlejícím listí, či v kompostech i na vzdušnějších hnojištích. Na rozdíl od chroustích jsou trochu do žluta, s jakýmisi červenavými tečkami po stranách. Chroustí ponravy bývají masitější, bělavé a hladké.
Nu a co s nimi? Jelikož máme celá rodina zlatohlávky rádi, vybrané larvy jsme vložili na dno nově založeného kompostu a honem zasypali. Ale opatrně, aby se larvy neporanily.
To byl milý objev, jenže jindy se v kompostu mohou najít i ukrytí slimáci, ovšem ty je třeba nemilosrdně zlikvidovat. Nadešel čas na obsypání kompostu a zeleninových záhonů, pařenišť a skleníků modrými granulemi.
Autor: Josef Duben