Únor je ještě zimní měsíc, ale jaro se už blíží. Kvetou sněženky, čemeřice, talovíny i jasmín. Zahrada už láká, a proto je nejvyšší čas promýšlet, co v příštích měsících vysadit a doplnit, popřípadě co se na zahradě bude měnit.
V únoru je ta pravá chvíle připravit plán výsevů a výsadeb a včas zakoupit osivo. U loňského osiva, pokud zbylo, je nutné zkontrolovat klíčivost.
Že nevíte jak? Je to snadné. Stačí rozložit semínka, zhruba tak 20 – 50, na navlhčený savý papír a počkat. Vyklíčit by mělo alespoň 80 % osiva. Pokud vyklíčí sotva polovina, raději kupte osivo nové.
Leckdo by si rád sám předpěstoval sazenice různých druhů zeleniny a květin, ovšem hlavním předpokladem pro vypěstování kvalitní sadby je mít skleník nebo teplé pařeniště a možnost zajistit stálou obsluhu (větrání, stínění, odkrývání, zakrývání a zalévání). I když pár sazenic pro malou zahrádku se dá vypěstovat i v bytě na okenním parapetu, třeba i v plastových kelímcích od jogurtu, ale lépe v pokojovém pařeništi.
Během února se už mohou přemístit pelargonie a fuchsie z chladna do teplé a světlé místnosti, ale budou potřebovat seříznout. A už je také čas dát narašit hlízy begónií, stačí je vložit do vlhkého substrátu v temnu a vlhku.
Předjaří je vhodná doba pro preventivní ošetření stromů a keřů proti přezimujícím škůdcům. Ovšem postřiky to chce aplikovat až při teplotě kolem 10 °C, jinak většinou nefungují.
No, a pokud na těch stromech máte krmítka pro ptáky, tak je ani teď nepřestávejte doplňovat.
Autor: Zuzana Pavelková