Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Před zimou jako od holiče

Tedy s jistou nadsázkou. Nejde o to, zahradu před příchodem zimy vyholit, stačí jen ostříhat. Ostříhat všechno odkvetlé, například floxy neboli plaménky, ale i šalvěje a zbylé listy pivoněk. Při té příležitosti je možné se přesvědčit o účinnosti ostříhání levandulí po odkvětu prakticky „na pařez“. Že už to jsou pěkné zelené bochánky?

Ale nestříhat bez rozmyslu všechno: „Když už jsem se do toho pustila, pustil a tak mi to jde pěkně od ruky.“ Například okrasné trávy se stříhají až na konci zimy, a to včas, než začnou rašit. Jsou přece krásné celou zimu, jak šelestí ve větru. Ani uschlá okvětí hortenzií na podzim nestříhat. Opět až na jaře, jen co se začínají probouzet pupeny, a to nad asi třetím pupenem. I tato květenství jsou v zimě na zahradě atraktivní.

A co s tolika materiálem? Kompostovat bez problémů, ale je dobré jej buď nadrtit, nebo stačí přejet sekačkou. Takto lze naložit i s nahrabanými listy ovocných stromů. Jen s ořešákem může být problém, jeho listy se totiž dlouho rozkládají. Proto, když už do kompostu, tak drcené a smíšené s jiným materiálem tak asi v poměru jedna ku třem. Velké množství v jedné vrstvě nikoli. To ale ostatně platí skoro o všem. Čeho je moc, toho je příliš.

Autor: Josef Duben

Skrýt