Ano, mohu to potvrdit. U nás na zahradě jsme po dlouhém hledání po dešti našli tři. Ano, doopravdy jen tři. Jenže my nejsme směrodatní, protože již hodně let soustavně nedopřáváme slimáčí populaci se rozrůstat.
Ovšem ve volné přírodě se s nedávnými dešti slimáci, správně plzáci, objevili. Pravda, za plot asi granulky Ferramolu nikdo sypat nebude, ale sběr slimáků a jejich následná likvidace se vyplatí.
Pakliže se v zahradě slimáci hubí soustavně, tj. používají se zmíněné modravé granulky, a navíc se slimáci pravidelně sbírají, za pár let se to doopravdy projeví. Ovšem nestačí sbírat jen ty, kteří za soumraku vylézají na večeři, nebo ty, kteří po noční směně mizí do úkrytů. Je potřeba vyhledávat jejich úkryty, anebo jim je přímo připravovat. Ukrývají se ve vlhčích místech zahrady, poblíž domu, pod kameny, pod složeným dřívím, pod poklopem studně. Tam všude přečkávají horka přes den. A tam se hodí připravit past. Stačí položit vlhký hadr, staré prkno. A během dne se pod něj podívat. Úlovek je téměř jistý.
A ještě ke granulkám Ferramolu. Slimáci je pozřou a s pocitem zasycení někde ve skrytu dokonají. Tuto návnadu nepřijímají například hlemýždi, což je dobře, neboť právě oni si dokážou pochutnat na slimáčích vajíčkách. Dalšími přirozenými nepřáteli mladých slimáků jsou například slepýši nebo ještěrky nebo ropuchy. Pokud se na zahradě vyskytnou, buďte rádi, jsou zahradě užiteční i jinak.
A ještě podotek: teplokrevným živočichům při náhodném požití malého množství Ferramol neškodí. Žádná z našich koček ostatně o tuto „krmi“ ani neprojevila zájem.
Autor: Josef Duben