Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Pozor na ten kabel!

Pozdě, ach pozdě žena zavolala pozor, když jsem komíhal elektrickým křovinořezem okolo živého plotu z habříků. Ani jsem se nenadál a jen to blesklo a bylo po všem. Pojistky vyhozené a kabel asi o čtyři metry kratší.

Je to otázka, jaké nástroje si do zahrady pořídit, zda elektrické s kabelem do zdi, akumulátorové, nebo benzínové. Ruční snad raději ani nezmiňuji. Většina lidí si dnes práci na zahradě totiž nedovede představit bez vrčení bzučení. Sekat kosou, to už umí málokdo, navíc se tím dokonalý nízký trávník neudělá. Budiž. Ale se zahradními nůžkami se živý plot či keř upravuje hezky a potichu. Ale dá to práci. Avšak s elektrikou se také člověk namůže, nástroje nejsou lehké a musejí se všelijak vzpírat a často nefyziologicky namáhají páteř.

Při práci s elektrickými kosami, křovinořezy (ale i s těmi benzínovými) je nutné pamatovat na odpočinek. Člověka povzbudí, jak práce „odsejpá“, ještě chvilku a mám hotovo! Nicméně je dobré si odpočinout, a při té příležitosti také zhodnotit práci z odstupu. A odpočinutému navíc tolik nehrozí, že poleví v pozornosti a přesekne kabel.

Není špatné mít na blízku poučenou osobu, která má na starost supervizi, nosí vodu pracantovi, sleduje kabel a také může poskytnout první pomoc. I technice. Například, když se rozčilený sekáč snaží nástrojem, který za nic nemůže praštit o zem.

Autor: Josef Duben

Skrýt