voda
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Pozor na kýlu!

 

Není toto varování na stránkách věnovaných zahradničení tak nějak trochu mimo? Není, posuďte sami, co zaznělo v nemocnici. Při propouštění domů po operaci se setkaly dvě paní a zjistily, že je tam přivedla stejná diagnóza, kýla v krajině břišní. Na tom by nebylo nic divného, jen překvapilo, že u obou i příčina byla stejná.

Obě dámy, zkušené zahradnice, či spíše zahrádkářky, si takhle uškodily na podzim, když kvapem vybíraly dešťovou vody ze sudů. Ta první to charakterizovala takto: „Normálně zalévám hadicí, nebo si beru malou konev, ale nyní jsem to chtěla strhnout rychle, popadla jsem desetilitrové kýble, a pak stačil prudší pohyb, a bylo to.“ Druhá chápavě přikyvovala a pak přiznala, že to udělala úplně stejně.

Takže pozor, na zahradě hrozí leccos. Nejen pád ze stromu, uklouznutí, apod. Například moje třídní na gymnáziu si při odhazování sněhu poškodila šlachy v lokti. Proto i na práci v zahradě platí staré latinské přísloví: „festina lente“, čili „spěchej pomalu“. A já se teď musím honem kouknout, zda vůbec nějaký pětilitrový kbelík máme, vybírání sudů se blíží…

Autor: Josef Duben

Skrýt