Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Postrach trávníků

Napadl vás krtek nebo hryzec? Máte pravdu, ale tentokrát bude řeč o rostlině – ježatce kuří noze (Echinochloa crus-galli). Je to velice agresivní plevelná travina, vytváří ošklivé trsy, a dokáže vytlačit ostatní druhy trav. Nejlépe se jí daří za tepla a vlhka, semena rychle klíčí. Proto bývá velkým problémem při zakládání trávníků na jaře. Rychle rostoucí ježatka svými širšími listy zakryje a zadusí vzcházející travní porosty.

Ovšem ohrožené mohou být i málo hnojené starší trávníky. Kde se ale ta ježatka tak náhle vzala? Možností je několik – ze sousedních neudržovaných ploch, nebo byla přivezena s novou zeminou, zejména z polí, a někdy dokonce mohou semena vynášet na povrch i žížaly.

Ježatka nesnáší mráz, ten přes zimu rostliny zničí. Semena v půdě si však klíčivost zachovávají, a proto není dobré se předčasně radovat, že zmizela.

Není snadné se ježatky zbavit, protože je jednoděložná, stejně jako ostatní trávy, a proto k likvidaci nelze použít selektivní herbicidy. Nejlepší je odstraňovat ji mechanicky, tedy pletím, pokud jí v trávníku není příliš mnoho. Anebo zkusit bodovou likvidaci pomocí totálních herbicidů. A hlavně často sekat. To jí zabrání vykvést a vytvořit semena, která by přežila zimu.

Skrýt