kvetoucí ostružiník
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Pokus s ostružinami

V loňském roce kvetly beztrnné ostružiny jako divé, a po odkvětu měly nasazeno na pěknou úrodu. Jenže sklizeň pak byla pramizerná, časté deště a studené noci v době dozrávání měly nepěkný dopad – hnilobu a plíseň, a těch pár ostružin co zdánlivě dozrálo, bylo sice správné barvy, ale neměly chuť, jen výraznou kyselost.

Letos to vypadá, že by se situace mohla opakovat. Je nějaké řešení? Při procházce v lese a pohledu na plodonoše lesních ostružin nás napadlo, že by možná mohlo pomoct, kdyby se množství plodonošů snížilo. A tak jsme prostě vystříhali plodonoše rostoucí příliš natěsno, a zejména ty, které odkvetly nejpozději, už asi nemají valnou šanci dozrát. A odstranili jsme i plodonoše, jejichž zelené plody se již nyní dotýkaly země.

Keřům by mělo prospět také zkrácení nových výhonů, na kterých lze příštím rokem očekávat plody. Opravdu nemohou být tak dlouhé a vysoké, na úrodu je třeba dosáhnout. A navíc, příliš bohaté výhony keř vysilují, a navíc také letošní úrodu zastiňují. Na konci léta se ukáže, zda tenhle pokus něco přinese a úroda bude lepší než loni.

Autor: Josef Duben

Skrýt