plašení ptáků
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Podělit se s kosy, dobrá, ale musí se dostat i na pěstitele!

 

Mám na mysli zejména nyní dozrávající ostružiny, maliny nebo jedlé jeřabiny. Kosi navnadění třešněmi či višněmi, už na zahradě pilně ozobali bobulky mahonie, a teď si všímají, že jsou tu i další dobroty. Aspoň u nás. Ojedli něco rybízů, ale u některých keřů jsme byli rychlejší. Nyní je však zaujala jedlá jeřabina a ostružiny. A letos to u obého vypadá na plodný rok,

Jenže na zahradě vyvedly mladé tři kosí a dva rehčí páry, a tak je strávníků opravdu dost. Nalétají nenápadně, v koruně se chovají tiše a pochutnávají si, prozradí je jen pohupující se větve. Z ostružiny si vždy utrhnou jednu a odlétnou si ji sníst o kus dál. Nu, dobrá, proti špačkům velmi hospodárný přístup, ale nemohou nám přece sežrat všechno.

Osvědčilo se nám, sice ne stoprocentně, pokoušet se kosy plašit. Jak? Na bambusové tyčky jsme nad keře nainstalovali vznášející se papírové dravé ptáky, do koruny sedící sovu a do spodních pater letícího papírového dravce. Proč dolů? Protože naši kosi přicházejí, opravdu pěšky, nepřilétají, nenápadně, jakoby nic, a pak do korunky vyskočí.

A ještě jsme si užili zábavy při vystřihování siluet a jejich instalaci. Do déle trvajícího deště ale papír není vhodný, i když jde o pevný karton. Lepší je použít rozstřižené kartony od nápojů. Jednou lesklou fólií nahoru, to na přilétající, druhou lesklou fólií dolů, to na pěšechodce.

No, zní to báječně, tak uvidíme, zda na nás aspoň pár kuliček zbude.

Autor: Josef Duben

Skrýt