pomeranč
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Pěkné a šťastné Vánoce!

Vánoce znamenají hodně. Pro někoho velkou oslavu Ježíšova narození, pro jiné připomínku dávných tradic, ale snad pro všechny milá setkání s rodinou, přáteli. Co si letos zkusit zavěštit z překrojeného jablíčka, co koho čeká? Nebo pouštět lodičky z ořechových skořápek se svíčičkou v míse s vodou na stole, to se pak hezky fantazíruje, kdo kam popluje…

Ale před Štědrým dnem se obvykle ještě honem uklízí a zdobí. Ale pozor při vánoční výzdobě na malé děti a domácí zvířata. Svíčky a skleněné ozdoby jsou jasným rizikem, ale nebezpečné mohou být i některé rostliny, taková vánoční hvězda je jedovatá pro děti, psy i kočky, stejně jako jmelí.  A co teprve různé aromalampy, čichání těchto vůní může způsobit kočkám selhání jater, a to je nepěkný konec. Mnohem zdravější, jak pro kočku, tak pro lidi, je vyrobit si vlastní „voničku“, stačí třeba napíchat hřebíčky do pomeranče. Tím myslím samozřejmě koření hřebíček, sušený kalich s poupětem hřebíčkovce kořenného.  

O Vánocích bývá člověk trochu naměkko a rád by se podělil i s domácími zvířaty. Ale hlavně by se neměl dělit o lidské jídlo, to raději nadělit jim zvířecí dobrůtky. V žádném případě by neměla zvířata dostat čokoládu, ta je pro psy a kočky jedovatá. Problémy mohou vzniknout i jaksi nedopatřením, zvířata jsou zvědavá a chtějí kdeco ochutnat… A o tom, že slaná a kořeněná lidská strava zvířatům škodí, se už snad ani psát nemusí. A snad už jen připomenu, že nadměrné hodování může pokazit vánoční svátky i dětem či dospělým.

Pěkné a klidné Vánoce všem.

Autor: Josef Duben

Skrýt