Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Péče o zahradu

Velmi důležitá je proto péče o půdu, používání hnojiv přírodního původu, nastýlání (mulčování) povrchu záhonů, kompostování a významné je i pěstování smíšených kultur.

Pokud jde o ochranu rostlin před škůdci a plevelnými rostlinami, je třeba si uvědomit, že každý živý organismus má v přírodě své místo. Příroda nerozlišuje „užitečné“ a „škodlivé“. Toto subjektivní hledisko zavedl člověk.

Je však samozřejmé, že nemůžeme nechat kulturní pěstované rostliny bez pomoci. Tady je třeba si uvědomit, že každá zahrada je výtvorem člověka, který rostliny vybral a jejich společenství sám sestavil. Proto je vhodné se zaměřit především na používání podpůrných prostředků, které zvyšují odolnost rostlin.

Pokud se přes všechnu péči vyskytnou na rostlinách v zahradě nějaké choroby nebo škůdci, musíme zasáhnout a pomoci napadeným rostlinám. Nejdřív to zkusíme s mechanickou ochranou.

Mechanická ochrana při napadení rostlin chorobami spočívá především v odstranění zdroje nákazy, chce to tedy odstranit napadené části rostlin nebo celé rostliny.

Ovšem někdy je vhodnější ochrana biologická. Ideální je využít přirozených nepřátel škůdců rostlin – slunéčka sedmitečného, dravých roztočů, vosiček apod.

Pokud je třeba přece jen zasáhnout postřikem nebo návnadou, vybíráme raději pro ochranu rostlin přípravky přírodního původu, které nezanechávají rezidua v půdě a jsou vyráběny především z přírodních látek.

Pokud rostliny na zahradě pravidelně ošetřujete biologickou a mechanickou ochranou, nemělo by docházet k žádnému masovému výskytu chorob a škůdců.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt