První mrazíky a chladné noci většinou nepěkně zatočily s letní barevností v květináčích i truhlících. Zářivě barevné letničky zmizely, trvalky už jsou uklizené k přezimování. Okna i balkony jsou najednou prázdné, působí bezbarvě. Ale to není nutné. Stačí truhlíky znovu osázet, ale rostlinami, kterým zima ani mráz nevadí.
Pro zimní pěstování v truhlících se nabízí řada celkem nenáročných rostlin, které se dají libovolně kombinovat. Některé jsou okrasné květy, jiné zase listy nebo plody. Je to třeba stříbřitý drátovec (Calocephalus) či starček (Senecio), libavka (Gaultheria), která má krásné plody i listy, anebo dabécie, zvaná irský vřes (Daboecia). Dále se dají použít brsleny (Euonymus) různých barev a dlužichy (Heuchera). Velmi zdobně působí rostliny převislé a plazivé, jako skalník či břečťan. A půvabem překvapí i okrasná kapusta, která mění barvu, když ji přejde mráz.
Velmi vhodné jsou vřesy a vřesovce, ty vydrží i celou zimu, jen jsou velmi citlivé na zálivku. Zalévat je třeba velmi opatrně. Nesmějí přeschnout, ale většinou spíš uhnijí. Ono je nakonec lepší, když uschnou, to pak květy jen lehce vyblednou, ale drží dál. Není však snadné si vybrat, existují totiž odrůdy vřesu s květy jednoduchými i plnokvětými, a v desítkách barevných odstínů, od bílé až po tmavě růžovou, ačkoli původní odrůdy kvetly jen růžově.
Všechny tyto rostliny jsou mrazuvzdorné a nenáročné. Postačí je občas zalít, ale ne v mrazivých dnech. Za větších mrazů je lepší truhlík či květináč zateplit, nejlépe speciální fólií, ale postačí i podložit vrstvou novin, aby rostliny nenastydly „od nohou“, tedy od kořínků.
Komu se však už nic sázet nechce, a přesto by rád truhlíky či květináče i nyní využil, může je použít jako nádoby na podzimní či zimní aranžmá. A tady se už fantazii meze nekladou. Moc pěkně vypadají větvičky jehličnanů, šišky, usušené bodláky či různé trávy a suché květy, šípky, jeřabiny apod. Jen je třeba vše řádně upevnit, zima může být větrná, a aranžmá by mohlo, ale nemuselo potěšit sousedy.
Autor: Zuzana Pavelková