Ne každý má zahradu nebo zahrádku, kde by se vyžíval s rýčem, hráběmi a kropicí konví. Ale každý má okno, a málokdo jej má prázdné, bez rostlin, bez květin. A nemusí ho zdobit záplavy orchidejí, ledaskomu stačí oblíbená africká fialka nebo krassula, méně hezky, ale správněji česky zvaná tlustice, anebo něco jedlého, máta, rozmarýn apod. Ale i majitel zahrady mívá doma něco zeleného. Na co by se díval, když zahrada přes zimu spí.
No a teď, jelikož se pomalu blíží jaro, nastává čas prohlédnout pokojové rostliny, podívat se, jak se jim daří. Nepotřebují přesadit, nelezou už z květináčů, nebo nemají už příliš vyčerpanou zeminu? Pokud je tomu tak, chce to koupit vhodný substrát na pokojové rostliny a jen o malinko větší květináče, stačí tak o centimetr. V příliš velkých se rostlina vyčerpá tvorbou kořenů, aby ten prostor zaplnila, a pak špatně kvete! Vyčerpanou zeminu stačí z balu opatrně odrolit, popřípadě odstřihnout polámané nebo poškozené kořínky. Některý substrát bývá hodně výživný, popřípadě již obsahuje základní dávku hnojiva, proto není dobré přihnojovat hned po přesazení, až tak za čtrnáct dnů.
Květináče není dobré zeminou přeplňovat, špatně se pak zalévají. A je třeba zajistit, aby půda mohla dýchat, tedy aby přebytečná zálivka mohla odtékat. Proto se opravdu nedá sázet do obalů na květináče. Květináč musí mít ve dnu otvory. A pokud se použijí ozdobné obaly na květináče, je třeba sledovat, zda rostlina nestojí ve vodě a nedusí se, netopí se. Protože jak zahnijí kořínky, bývá to konec. Nejen krásy, ale i rostliny.
Autor: Josef Duben