barborky
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Ó Vánoce, ó Vánoce!

První adventní neděle je tu a do čtyř týdnů je Štědrý večer. Advent, od latinského adventus, je doba čekání na příchod, tedy narození Ježíška. Vánoce jsou hezké svátky, na které se těší nejen děti, ale i dospělí. A je dobré nepokazit si čekání na ně šílením v obchodech.

Ale jak se tomu bránit? Třeba těšením na barborky. Právě nyní je nejlepší uříznout několik větviček třešní nebo višní, dát je do vázy a čekat na Štědrý den. Vykvetou vám barborky na Štědrý den, nebo nevykvetou? Podobně se dají uříznout dvouleté větve zlatic, neboli Forsythií.

A také je už načase nainstalovat krmítka, začít sypat ptactvu a sledovat, jak se hrnou na něco dobrého. Již je čas, již začíná mrznout. A co krmit? Speciální směsi pro zpěvné ptáky, nebo mnohem levnější sypanou slunečnici. Tak se dají vyrobit lojové koule pro sýkory a mají je rádi též strakapoudi. Vyžádat si u řezníka kus hovězího loje, roztavit a do ještě tekutého nasypat slunečnici a popřípadě jiná semena. Květináčem provléknout silnější provaz, nalít lojovou směs a pak nechat zatuhnout. No a pak pověsit. Hlavou dolů.

Veškerá krmítka je třeba zavěšovat tak, aby byla chráněna před deštěm a sněhem, ale hlavně před predátory!

A co si také vyrobit vlastní adventní věnec se čtyřmi svíčkami? Každou neděli se zapaluje o jednu svíčku víc a advent se lépe počítá. I když letos ta čtvrtá adventní připadá přímo na Štědrý den. Takže v poledne ještě Advent, večer už Ježíšek v jesličkách.

Autor: Josef Duben

Skrýt