Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

O úpravě dvouletek, a nejen kosmetické

Na zahradě máme rádi dvouletky, tedy ne koně, ale květiny. Daří se jim, pokud vysemeněné a posléze vzešlé mladé rostlinky omylem nevyplejeme. Ovšem naše dvouletky, především orlíčky a pupalky, v prvním roce vytvářejí bohaté přízemní listové růžice, které jsou bohužel lákavé i pro různé škůdce, například se pod nimi ukrývají slimáci. Dá se proti tomu něco dělat? V tom prvním roce moc ne, tam je nezbytné je obsypávat granulemi proti slimákům.

Zato ve druhém roce už je to snazší. Hned jak z trsů orlíčků vyrostou stonky s atraktivními květy, je čas docela razantně ostříhat nejspodnější listy, i pod ně totiž rádi slimáci zalézají. A tento kosmetický zásah květinám velmi prospívá, vypadají upraveněji a vznosněji. Podobně postupujeme i pupalek, kterým se také říká noční panny. Vykvétají totiž za soumraku a jejich krásné žluté květy podmanivě voní.

Nicméně při masívním výskytu slimáků, což my po letech usilovného boje moc nemíváme, je třeba sypat modré granulky i v okolí takto podstříhaných dvouletek.

Autor: Josef Duben

Skrýt